Dziś Światowy Dzień Rzucania Palenia

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu” przypada zawsze w trzeci czwartek listopada.
W Polsce obchodzony jest od 1991 roku. Pomysł akcji powstał jednak w Stanach Zjednoczonych,
z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy osób podjęło próbę wstrzymania się od palenia przez jedną dobę i… udało się!
Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada (tydzień przed obchodzonym w Stanach Zjednoczonych Dniem Dziękczynienia) za Dzień Rzucania Palenia.

Idea obchodzonego w Polsce i na świecie „Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu” ma na celu:
• zwrócenie uwagi całego społeczeństwa globalnie i lokalnie na skutki palenia tytoniu: społeczne, ekonomiczne, a przede wszystkim na skutki zdrowotne, które spowodowane są paleniem papierosów,
a w ostatnich latach również e-papierosów,
• zachęcanie osób palących do zaprzestania palenia
• zwrócenie uwagi na fakt, że osoby niepalące (w tym dzieci) mają prawo do przebywania w przestrzeni publicznej wolnej od dymu tytoniowego, bez narażania na tzw. „bierne” palenie.
• dostrzeżenie problemu zagrożenia palenia papierosów/e-papierosów dla środowiska

Pamiętajmy, że:
Papierosy zawierają 4 tys. szkodliwych dla zdrowia związków, z czego wiadomo,
że 40 z nich jest przyczyną zachorowań na nowotwory. Do związków o działaniu rakotwórczym należą między innymi: nikotyna, substancje smoliste, tlenek węgla, formaldehydy, amoniak, tlenki azotu, arszenik, cyjanek wodoru.

Dziś Światowy Dzień Rzucania Palenia
Dziś Światowy Dzień Rzucania Palenia


Przypominamy:

 • palenie tytoniu powoduje różne choroby przewlekłe, w tym choroby serca, ślepotę, miażdżycę, choroby płuc i zaburzenia płodności. Tytoń wypalany w dowolnej formie jest przyczyną 90% wszystkich nowotworów płuc oraz istotnym czynnikiem ryzyka udarów i śmiertelnych ataków serca. Zabija średnio jednego na dwóch palaczy,
 • dym tytoniowy wdychany przez osoby niepalące tzw. „bierne palenie” jest tak samo groźny dla zdrowia, jak w przypadku osób palących,
 • narażenie na dym tytoniowy tzw. „bierne palenie” jest szczególnie niebezpieczne dla kobiet
  w ciąży i dzieci, których rodzice/opiekunowie palą papierosy. Wymuszone wdychanie dymu tytoniowego może prowadzić do wystąpienia u dzieci: infekcji dróg oddechowych, astmy, zapalenia ucha środkowego, nowotworów, a także nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowląt.
 • palenie papierosów przez rodziców, a później rówieśników, znacznie zwiększa prawdopodobieństwo używania wyrobów tytoniowych po osiągnięciu wieku dorosłego.

  Oczekiwana długość życia osób palących jest zazwyczaj krótsza o ok.10 lat niż u osób nigdy nie palących. Biorąc to pod uwagę niezależnie od wieku i liczby lat palenia zaprzestanie używania tytoniu przynosi wymierne korzyści zdrowotne!

  Rzucając palenie już dziś
  • będziesz otrzymywać więcej tlenu i będzie Ci łatwiej oddychać
  • będziesz mieć więcej energii
  • zmniejszy się ryzyko infekcji górnych dróg oddechowych i częstość kaszlu
  • poprawi się Twoje samopoczucie i poczucie wartości
  • poprawi się Twoja kondycja fizyczna i psychiczna – zwiększy się odporność na stres
  • potrawy będą pachniały i smakowały lepiej
  • twoja skóra i paznokcie będą w lepszym stanie, będziesz mieć mniej zmarszczek

  Wszystkich, którzy chcieliby zasięgnąć konsultacji specjalistycznej w sprawach dotyczących palenia papierosów serdecznie zapraszamy do kontaktu: z Telefoniczną Poradnią Pomocy Palącym pod numerem telefonu 801 108 108 lub 22 211 8015

  TPPP jest ogólnopolską specjalistyczną placówką świadczącą poradnictwo przez telefon dla osób, których dotyczy problem uzależnienia od tytoniu. Działa przy Zakładzie Epidemiologii i Prewencji Nowotworów Centrum Onkologii-Instytucie w Warszawie. Pełni funkcję telefonu zaufania i wsparcia dla osób o różnych stopniach motywacji do rzucenia palenia. Pacjenci Poradni mogą uzyskać informacje o metodach pomagających w walce z uzależnieniem od tytoniu, zasadach działania środków farmakologicznych wspomagających proces rzucania palenia, pomoc w zrozumieniu mechanizmów uzależnienia lub utrzymaniu abstynencji papierosowej.

  Godziny pracy Poradni: od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-21.00 w soboty 9.000-15.00

  Więcej informacji na stronie: http://jakrzucicpalenie.pl/

  Ponadto informujemy o możliwości zainstalowania bezpłatnej aplikacji http://jakrzucicpalenie.pl/rzuc-palenie-z-aplikacja/.
Dziś Światowy Dzień Rzucania Palenia