- Aktualności
- Urząd Gminy
- Dla Mieszkańców
- Dla Turystów
- Fundusze zewnętrzne
- Kontakt
1. Karnawał w Pilnikovie
12 lutego, w partnerskim czeskim Pilnikovie obył się karnawał pod nazwą „Karnawał po czesku” z udziałem mieszkańców gminy Marciszów, którzy przyjechali na zaproszenie burmistrza Josefa Červenýego. W ramach wydarzenia odbył się karnawałowy pochód przez Pilnikov w kolorowch strojach i maskach, przy muzyce, z przystankami na progach gospodarstw mieszkańców miasteczka, którzy częstowali swoimi wyrobami spożywczymi uczestników parady. Była bardzo miła i serdeczna atmosfera.
2. Zdjęcia do filmu
22 lutego na dworcu kolejowym w Marciszowie były realizowane zdjęcia filmowe do nowego filmu – komedii, Patricka Yoki pt. „Święta inaczej”. Gmina wspierała to przedsięwzięcie poprzez udostępnienie ekipie filmowej budynku dworca, podłączeń do mediów itp.
3. Karnawał w Vítěznej
5-go marca, po czeskiej stronie, odbył się karnawał zaprzyjaźnionych gmin partnerskich Vítězná i Marciszów. W imprezie z naszej strony brali udział pracownicy urzędu, sołtysi i mieszkańcy. W ramach wydarzenia odbył się karnawałowy, barwny pochód z przebierańcami przez miejscowość.
4. Dzień Kobiet
Z okazji Dnia Kobiet, w świetlicach wiejskich odbyły się uroczystości dla Pań zorganizowane przez Rady Sołeckie.
5. Dzień Sołtysa
Z okazji przypadającego w dniu 11 marca – Dnia Sołtysa w sali narad Urzędu Gminy odbyło się spotkanie z sołtysami naszej gminy.
6. Teatr Szaniawskiego w Marciszowie
W piątek 18 marca, w domu Kultury w Marciszowie został przeprowadzony pierwszy spektakl teatralny z udziałem aktorów Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego z Wałbrzycha w spektaklu – komedii pt. „Przyszedł mężczyzna do Kobiety”.
7. Dzień Książki
23 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji w Domu Kultury w Marciszowie odbyły się specjalne zajęcia zorganizowane przez biblioteki i gminę, w których brały udział klasy III z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Marciszowie. Uczniowie prezentowali przygotowane przez siebie piosenki, recytowały wiersze. Podczas zajęć dzieci miały okazję wykazać się wiedzą ze znajomości klasycznych wierszy i bajek oraz poznać proces powstawania książki. Chętni uczniowie wzięli także udział w konkursie pięknego czytania, podczas którego czytały wybrane przez siebie fragmenty książek.
8. Teatr Lalki i Aktora z Wałbrzycha w Marciszowie
W dniu 30 kwietnia odbył się w Domu Kultury w Marciszowie spektakl teatralny pt. „Frania Piorun”, w wykonaniu Teatru Lalki i Aktora z Wałbrzycha. Tym razem sztuka skierowana była do dzieci.
9. Konstytucja 3 Maja
W Domu Kultury w Marciszowie odbył się 28 kwietnia uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Marciszowa zaprezentowali krótką, ale jakże piękną lekcję historii i patriotyzmu na wesoło.
10. Przegląd Piosenki Biesiadnej
W Domu Kultury w Marciszowie odbył się 7 maja Przegląd Piosenki Biesiadnej. Organizatorem wydarzenia jest Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów Oddział w Marciszowie, który obchodził Jubileusz 15-lecia działalności.
11. Polsko czeski turniej tenisa stołowego gmin Marciszów i Vitezna
Ekipa Klubu Pasjonatów Tenisa Stołowego w Marciszowie uczestniczyła 7 maja w turnieju organizowanym przez czeską gminę partnerską Vitezna. Zawodnicy z Marciszowa wywalczyli w turnieju puchary za 1 i 3 miejsce.
12. Finał stref w piłce nożnej
12 maja na płytach boisk przy ulicy Szkolnej w Marciszowie został rozegrany finał stref I i II w piłce nożnej LZS dziewcząt i chłopców. Udział brały najlepsze drużyny z sześciu powiatów byłego województwa jeleniogórskiego z rocznika 2007 oraz młodsi piłkarze.
13. Powiatowy Dzień Strażaka
14 maja odbyły się Powiatowe obchody Dnia Strażaka. Gospodarzem ubiegłorocznych obchodów była Gmina Marciszów. Wspólne świętowanie rozpoczęto uroczystą Mszą św. w kościele pw. Niepokalanego Serca NMP, następnie uczestnicy mszy wraz z kolumną wozów pożarniczych przemieścili się korowodem wzdłuż ul. Głównej na plac przy Domu Kultury w Marciszowie, gdzie odbył się uroczysty apel. Podczas apelu wręczono akty nadania wyższych stopni i odznaczenia. Tegoroczne obchody łączą się z jubileuszem 30-lecia powołania Państwowej Straży Pożarnej jako formacji mundurowej.
14. Koncert harfowo-gitarowy
20 maja w sali Domu Kultury w Marciszowie odbył się wiosenny, kameralny koncert harfowo-gitarowy. Wystąpili Jadwiga Tomczyńska – wrocławska harfistka i wokalistka, której akompaniował Maksymilian Ambroziak – wokalista, gitarzysta i basista. Duet wokalno-instrumentalny zaprezentował niezwykłe połączenie harfy elektrycznej z gitarą basową.
15. Rodzinny Festyn Charytatywny
W Marciszowie 4 czerwca odbył się Rodzinny Festyn Charytatywny. Jego organizatorami byli: sołtys, rada sołecka, radni Marciszowa, rada parafialna wraz z księdzem Marcinem Kalutą. Celem Festynu było zebranie środków finansowych na remont i renowację zabytkowego kościoła Św. Katarzyny. Uzbierano 78.605,95 złotych.
16. Piesza wędrówka po czeskiej stronie
18 czerwca, przedstawiciele gminy Marciszów brali udział w polsko-czeskiej pieszej wędrówce „Pilnikovski Pochodach” w okolicach czeskiego Pilnikova. Wydarzenie miało charakter integracyjny i rozwijający dalszą współpracę między obiema gminami.
17. Stypendia Wójta Gminy
W sali narad urzędu gminy przyznano 23 czerwca stypendia Wójta Gminy Marciszów oraz nagrody ufundowane przez radnych. Stypendia zostały przyznane za szczególne osiągnięcia w nauce w ramach Lokalnego Programu Wspierania Edukacji Uzdolnionych Uczniów Gminy Marciszów.
18. Festiwal Światła i Muzyki
24 czerwca w ogrodach Pałacu Ciechanowice odbył się Festiwal Światła i Muzyki. W przypałacowych ogrodach wystąpił znany już duet: Jadwiga Tomczyńska – wrocławska harfistka i wokalistka, której akompaniował Maksymilian Ambroziak – wokalista, gitarzysta i basista.
19. Święto wsi po czeskiej stronie
2 lipca, delegacja naszej gminy uczestniczyła w święcie wsi pod nazwą „Den obce 2022 – Den plný úsmévů” w partnerskiej miejscowości Vítězná po czeskiej stronie. Na miejscu czekały liczne atrakcje, takie jak wyścigi traktorów, zawody strażackie czy lot śmigłowcem. Na licznych kramach można było zakupić lokalne produkty i wyroby. Dla dzieci czekała rozbudowana strefa zabawy wraz z wesołym miasteczkiem. W czasie trwania imprezy na scenie występowali liczni artyści.
20. Festyn w Sędzisławiu
Również tego samego dnia w Sędzisławiu odbył się festyn rodzinny zorganizowany przez sołtysa i radę sołecką.
21. 50 rocznica pożycia małżeńskiego
12 lipca dwie dostojne, pochodzące z Marciszowa i Świdnika, pary Jubilatów – Państwo Maria i Zbigniew Szczurek oraz Genowefa i Władysław Hecman, odebrali z rąk Wójta Gminy Marciszów honorowe odznaczenia. Medale z okazji Złotych Godów, jubileuszu 50 rocznicy ślubu, przyznaje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to dowód społecznego uznania dla trwałości instytucji małżeństwa oraz podziwu i poszanowania dla tak długiego pożycia we wzajemnej zgodzie i miłości.
22. Festyn w Świdniku
16 lipca w Świdniku odbył się rodzinny festyn charytatywny. Organizatorami wydarzenia byli: rada sołecka Świdnika, Stowarzyszenie Świdna, rada sołecka Płoniny i OSP Świdnik. Podczas imprezy zebrane fundusze zostały przekazane na remont Kościoła pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Świdniku.
23. Festyn w Wieściszowicach
6 sierpnia na placu przy świetlicy wiejskiej w Wieściszowicach odbył się Festyn Rodzinny z animacjami dla dzieci, konkurami, loterią, licytacjami i występami zespołów muzycznych oraz zabawą taneczną.
24. Spartakiada Seniorów
20 sierpnia na boisku w Marciszowie w świetnej atmosferze odbyła się X Spartakiada Seniorów, którą zorganizował Zarząd Rejonowy Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.
25. Biesiada nad Świdną
27 sierpnia w Świdniku odbyła się Pierwsza Biesiada nad Świdną. Na scenie wystąpiły zespoły ludowe: Zgoda z Chełmska Śląskiego, Kukułeczki z Pogwizdowa, Lipowianie z Lipy oraz Zespół Biesiadny ze Świdnika. Organizatorami imprezy byli: Zespół Biesiadny ze Świdnika oraz Stowarzyszenie Świdna, którym gratulujemy tak wspaniałego przedsięwzięcia.
26. Turniej piłkarski w Czechach
Tego samego dnia w partnerskiej gminie Vitezna odbył się turniej piłkarski, w którym Młodzicy z Bóbr Marciszów zajęli pierwsze i drugie miejsce. W turnieju rywalizowały cztery drużyny młodych piłkarzy w wieku 6-12 lat: gospodarze Sokół Vitezna, drużyna Sokół Bila Tremeśna i dwie drużyny z naszej gminy.
27. Dożynki Gminne
W sobotę, 3 września w Ciechanowicach odbyły się Dożynki Gminne. Dożynki rozpoczęła Msza Dziękczynna w intencji rolników w kościele pw. św. Augustyna. Następnie korowód dożynkowy, w którym wzięli udział parlamentarzyści, włodarze, przedstawiciele lokalnych środowisk, organizacji pozarządowych i sołectw udał się na plac przy Pałacu Ciechanowice. Tam wójt wraz ze starostami dożynek dokonał tradycyjnego obrzędu – misterium chleba. Do laureatów konkursów trafiły atrakcyjne nagrody m.in. w postaci bonów upominkowych ufundowanych przez Gminę Marciszów. Poszczególne sołectwa ugościły przybyłych smacznymi lokalnymi wyrobami, wystawionymi w specjalnie przygotowanych kramach. Nie zabrakło występów scenicznych z udziałem Zespołu Biesiadnego ze Świdnika, Złotych Nutek z Przedwojowa, Zespołu wokalnego Wrzos z Lubawki, Zespołu wokalnego Zgoda z Chełmska Śląskiego oraz Wrocławskiej Orkiestry Dętej. Dla najmłodszych zostało przygotowanych mnóstwo atrakcji m.in. animacje, dmuchańce czy bańki mydlane. Nie zabrakło również koncertów zespołów Porażeni i Fox, a także pokazu tańca z ogniem w wykonaniu duetu Irrbloss z Czadrowa.
28. Festyn Gminny w Pilnikovie
Również tego samego dnia w czeskim Pilnikovie, w zaprzyjaźnionej gminie gminy Marciszów odbył się Wielki Festyn Gminny. W festynie młodzicy Spartak Pilnikov i młodzicy Bóbr Marciszów zagrali mecz przyjaźni, który zakończył się wynikiem 5:2 na korzyść gości z Marciszowa. Następnie włodarze trzech partnerskich gmin Pilnikov, Vitezna i Marciszów zasadzili drzewko przyjaźni.
29. Jarmark nad Świdną
Po pandemicznej przerwie ponownie ruszył w sobotę, 10 września w Świdniku „Jarmark nad Świdną„ – jarmark produktów regionalnych, spożywczych, wyrobów rękodzieła, wyrobów rzemiosła.
30. VI Bieg Pustelnika
18 września ruszył VI Bieg Pustelnika. Po raz kolejny zawodnicy rywalizowali na leśnej trasie prowadzonej na szczyt Krąglaka, z którego rozciągają się widoki m.in. na Śnieżkę, Rudawy Janowickie i oczywiście gminę Marciszów. Wydarzenie odbyło się w ramach „rozbieganej gminy Marciszów”. Inicjatorem biegu jest sołtys Wojciech Cepielik, natomiast organizatorem rada sołecka Pustelnika.
31. Dzień Edukacji Narodowej
14 października Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Marciszowie odbył się uroczysty apel z programem artystycznym przygotowanym przez uczniów szkoły.
32. Finał Wojewódzkiego Turnieju w Warcabach 100-Polowych
W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Marciszowie odbył 22 października Finał Wojewódzkiego Turnieju w Warcabach 100-Polowych w ramach XXIII Dolnośląskich Igrzysk LZS – Mieszkańców Wsi i Miast. Do Marciszowa zjechali najlepsi zawodnicy wyłonieni w eliminacjach strefowych. W dziesięciu kategoriach uczestniczyło aż 102 zawodników.
33. Dzień Seniora
24 października w Domu Kultury w Marciszowie odbył się XV Dzień Seniora. Wydarzenie uświetnił koncert Zespołu Biesiadnego ze Świdnika.
34. Mistrzostwa Powiatu LZS Piłki Siatkowej Kobiet o Puchar Wójta Gminy
W sali sportowej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Marciszowie odbyły się 28 października Mistrzostwa Powiatu LZS Piłki Siatkowej Kobiet o Puchar Wójta Gminy Marciszów. W turnieju wzięły udział trzy drużyny: Bóbr Marciszów, Pagaz Krzeszów oraz MKS Sudety Kamienna Góra. Po wyrównanych i emocjonujących meczach Puchar Wójta Gminy Marciszów zdobyły zawodniczki Pagaz Krzeszów. Tytuł wicemistrza przypadł siatkarkom Bóbr Marciszów, a dziewczyny z MKS Sudety Kamienna Góra musiały się w tym roku zadowolić trzecim miejscem.
35. Spektakl teatralny „Ławeczka”
15 grudnia odbył się zapowiadany spektakl „Ławeczka” w wykonaniu aktorów teatru Maska z Jeleniej Góry. Spektakl odbył się w Domu Kultury w Marciszowie i był kierowany do seniorów z naszej gminy. Organizatorami przedsięwzięcia był Zarząd Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów z Marciszowa przy współpracy z organizacją pozarządową. Finansowanie imprezy odbyło się w ramach grantu z projektu przy wsparciu środkami z budżetu naszej gminy.
36. Bożonarodzeniowy Koncert Kolęd
W kościele Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Marciszowie odbył się 16 grudnia Bożonarodzeniowy Koncert Kolęd w wykonaniu duetu harfowo-gitarowego Jadwiga Tomczyńska i Maksymilian Ambroziak., którzy już dali na naszym terenie dwa koncerty: koncert w Marciszowie i czerwcowy koncert w ogrodach Pałacu Ciechanowice.
37. Jarmark Bożonarodzeniowy
17 grudnia w Domu Kultury w Marciszowie odbył się Jarmark Bożonarodzeniowy. Salę wypełniły stoiska z rękodziełem oraz regionalnymi wyrobami.
38. Ponownie Teatr Lalki i Aktora w Marciszowie
Też tego dnia w Domu Kultury w Marciszowie odbył się spektakl „Władysław i Annabella – historia pewnego misia i lalki” w wykonaniu Teatru Lalki i Aktora z Wałbrzycha. To już drugie przedstawienie tego teatru w naszej gminie realizowane i finansowane z budżetu gminy.
39. Koncert Kolęd i Pastorałek
Również tego samego dnia odbyła się trzecia uroczystość w naszej gminie – w Świdniku odbył się II Koncert Kolęd i Pastorałek pn. „Niech snuje się kolęda”. Imprezę przygotowali Zespół Biesiadny i Stowarzyszenie Świdna ze Świdnika.
40. Życzenia dla Seniorów
Zgodnie z tradycją, od 15 grudnia, wójt Wiesław Cepielik rozpoczął wizyty, odwiedzając najstarszych mieszkańców gminy Marciszów, którzy ukończyli 90 lat. Tradycja wizyt powróciła po pandemicznej przerwie.
Ostatnie aktualności
- Bezpłatne porady prawne – styczeń 13th sty 2025
- Ogłoszenie PPGR – termin złożenia oświadczenia 13th sty 2025
- 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – zbiórka fantów 09th sty 2025