- Aktualności
- Urząd Gminy
- Dla Mieszkańców
- Dla Turystów
Fundusze zewnętrzne
- Kontakt

Główny Inspektor Sanitarny, w związku ze zbliżającym się sezonem letnim, przypomina o wzroście ryzyka występowania bakterii z rodzaju Legionella oraz działaniach prewencyjnych, ograniczających ryzyko zachorowań na legionellozę.
Legionelloza – co warto wiedzieć
Dlatego tak ważne są dobre praktyki minimalizujące ryzyko zagrożeń zachorowań na legionellozę. Występowanie i namnażanie się tych bakterii zależne jest między innymi od poprawności wykonania wewnętrznych systemów wodociągowych i ich właściwej eksploatacji, w tym zapewnienia odpowiedniej temperatury wody i stężenia środków dezynfekcyjnych. Namnażaniu się Legionelli sprzyja stagnacja wody, czyli np. wydłużony przestój lub ograniczona eksploatacja budynków.
Do zakażenia bakterią Legionella dochodzi w układzie oddechowym poprzez inhalację skażonego aerozolu. Zakażenie jednak nie przenosi się poprzez picie skażonej wody oraz z człowieka na człowieka.
Informacje dodatkowe:
Bezpieczeństwo wodne w budynkach
Zapobieganie zakażeniom powodowanym przez bakterie Legionella – zalecenia dot. ponownego otwierania budynków
Wyżej wymienione opracowania nie są źródłem powszechnie obowiązującego prawa, lecz mają charakter pomocniczy. Stanowią zestawienie dobrych praktyk służących zapewnieniu bezpieczeństwa zdrowotnego wody w budynkach (od etapu projektowania do etapu końcowego, jakim jest zarządzanie bezpieczeństwem instalacji wodnych).
Ostatnie aktualności
- Zmiana organizacji ruchu 17th kwi 2025
- Zarząd Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Marciszowie 16th kwi 2025
- Porządki w Ciechanowicach 16th kwi 2025