- Aktualności
- Urząd Gminy
- Dla Mieszkańców
- Dla Turystów
- Fundusze zewnętrzne
- Kontakt
Dzień 31 maja, ogłoszony przez Światową Organizację zdrowia WHO jako Światowy Dzień bez Tytoniu, jest okazją do zwrócenia uwagi na problem zdrowotny – powszechność palenia papierosów oraz jego skutki zdrowotne.
Papierosy – a właściwie zawarta w nich nikotyna – zostały uznane przez WHO za substancję psychoaktywną o działaniu narkotycznym, podobnie jak kokaina czy heroina, szybko prowadzącą
do uzależnienia.
Dym tytoniowy składa się z 4000 tys. związków chemicznych, w tym ponad 40 to substancje rakotwórcze, które w czasie palenia są wprowadzane do organizmu palacza a także osób przebywających w otoczeniu osoby palącej (zjawisko palenia biernego).
W połączeniu z dymem tytoniowym nikotyna zwiększa ryzyko nowotworów i chorób układu krążenia, w tym zawałów, nadciśnienia, miażdżycy, tętniaków czy udarów. Dym tytoniowy zawiera szereg substancji o działaniu kancerogennym – substancje smoliste, które przez lata gromadzą się w drogach oddechowych i mogą wywoływać nowotwory płuc, krtani, gardła, przełyku. Palacze częściej cierpią na wrzody żołądka i dwunastnicy – nikotyna pobudza układ trawienny, co zwiększa produkcję soku żołądkowego. Nikotyna jest również neurotoksyną, tzn. w wysokich dawkach upośledza funkcjonowanie układu nerwowego, w skrajnych przypadkach prowadząc do śmierci.
Palenie papierosów wpływa również na nasz wygląd i urodę. U palaczy widoczny jest brunatny na-
lot na zębach, skóra jest przesuszona i ziemista, szybciej się starzeje ze względu na niedobór kola-
genu i elastyny oraz odwodnienie.
Tak samo szkodliwie działają e-papierosy, których głównym składnikiem jest nikotyna i glikol
propylenowy. Ten ostatni powoduje podrażnienie górnych dróg oddechowych, oczu, zapalenie spojówek i działa na nasz organizm jak nikotyna zawarta w papierosach.
Co roku w Polsce z powodu chorób odtytoniowych umiera ok. 67 tys. osób, z czego połowa to osoby w wieku produkcyjnym. Niepokojącym zjawiskiem jest rosnąca liczba młodzieży sięgając po e-papierosy. Obecnie ok. 62 % młodzieży sięga po wyroby elektroniczne. Papierosy zabijają powoli. Początkowo palacz nie odczuwa skutków nałogu a gdy się pojawią często jest już za późno. Zachorowania na powyższe wymienione choroby można znacząco zmniejszyć rzucając palenie i wprowadzając zasady zdrowego stylu życia, co szybko regeneruje nasz organizm.
Zachęcamy do rzucania palenia!!!
OSOBY potrzebujące wsparcia mogą zwrócić się do ekspertów udzielających pomocy w telefonicznej Poradni Pomocy Palącym 0-801-108-108 lub zgłosić się do swojego lekarza POZ,
który pomoże rozwiązać problem.
Więcej informacji można znaleźć na stronie : world no tabacco day 2024
Źródło: Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kamiennej Górze